Dostawa GRATIS !     |     Gwarancja Jakości     |     tel. 606 331 713|

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Menu
Informacje
Filtry
Jak przygotować projekt kalendarza do druku?


Przygotowanie projektu kalendarzy do druku jest kluczowym krokiem w procesie produkcji materiałów drukowanych. Bez odpowiednich przygotowań, jakość druku może być niska, a efekty niezadowalające. W poniższym artykule omówimy kroki, które należy podjąć, aby przygotować projekt do druku zgodnie z profesjonalnymi standardami.

1. Ustalenie Wymiarów

Pierwszym krokiem jest ustalenie wymiarów projektu. Warto rozróżnić dwa kluczowe wymiary: wymiar brutto (ze spadem) i wymiar netto. Wymiar brutto obejmuje cały obszar projektu wraz z zaplanowanym spadem, który jest potrzebny do cięcia. Wymiar netto to właściwa powierzchnia, na której umieszczane są treści i grafiki. Odpowiednie ustawienie tych wymiarów jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na estetykę projektu i skuteczność druku.

2. Profil Kolorów

Kolejnym krokiem jest wybór profilu kolorów. Dla projektów przeznaczonych do druku, zwykle stosuje się profil Coated FOGRA39. Ten profil gwarantuje, że kolory na wydruku będą zgodne z oczekiwaniami i będzie minimalna różnica między tym, co widzisz na ekranie, a tym, co zobaczysz na wydruku.

3. Rozdzielczość Bitmap

Jeśli w projekcie wykorzystujesz obrazy czy zdjęcia, ważne jest, aby miały odpowiednią rozdzielczość. Standardowa wartość to 300 dpi (dots per inch), co oznacza, że na każdym calu obrazu znajduje się 300 pikseli. Dzięki temu obrazy będą wyraźne i ostre na wydruku. Rozdzielczość można dostosować w programach graficznych, takich jak Adobe Photoshop.

4. Model Kolorów

Kolejnym kluczowym krokiem jest przekonwertowanie wszystkich obiektów i grafik na model kolorów CMYK. To model kolorów używany w druku offsetowym i cyfrowym. Jeśli projekt jest w innym modelu kolorów, np. RGB (często używanym w projektowaniu na ekran), konieczna jest konwersja, aby uniknąć nieoczekiwanych zmian kolorów na wydruku.

5. Ważne Elementy i Linie Cięcia

Elementy, które mają być szczególnie ważne na wydruku, takie jak logo firmy czy tytuł, powinny być umieszczone w wyznaczonych miejscach, tak aby były one centralne i nie były obcinane podczas procesu cięcia. Linie cięcia, które wskazują, gdzie projekt zostanie przycięty, należy pozostawić w projekcie, ale zazwyczaj są one drukowane w specjalnym kolorze (np. magenta) i/lub są na osobnej warstwie, aby można było je łatwo zidentyfikować. Standardowo przy wykonywaniu projektów kalendarzy nie zamieszczamy linii cięcia. Wyjątkiem są wklejki kalendarzy książkowych.

6. Zamiana Czcionek na Krzywe

Aby uniknąć problemów z brakującymi czcionkami na druku, zaleca się zamianę wszystkich czcionek używanych w projekcie na krzywe (outlines). To oznacza, że tekst zostaje zamieniony na wektorowe kształty, a nie jest już zależny od określonej czcionki. To ważne, ponieważ nie wszystkie drukarnie mają dostęp do wszystkich czcionek.

7. Zapisanie jako PDF bez Profilu Kolorów

Ostatnim krokiem jest zapisanie projektu jako plik PDF, ale z odrzuconym profilem kolorów. To oznacza, że w pliku PDF nie będzie zawartej informacji o profilu kolorów, a kolorystyka będzie bazować na wcześniej wybranym profilu kolorów Coated FOGRA39. To zapewnia spójność kolorów na wydruku. Szczególnie ważne jest to gdy kalendarz drukowany jest na dwóch oddzielnych arkuszach, jak na przykład w kalendarzach trójdzielnych.

Podsumowując, przygotowanie projektu do druku wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak wymiary, kolory, rozdzielczość i format pliku. Zrozumienie tych aspektów i odpowiednie dostosowanie projektu sprawi, że efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami i spełni najwyższe standardy jakości druku. Dlatego warto poświęcić czas na staranne przygotowanie projektu, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i kosztów przy drukowaniu.

Ładowanie