Dostawa GRATIS !     |     Gwarancja Jakości     |     tel. 606 331 713|

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Menu
Informacje
Filtry
Spady w projektach graficznych Dlaczego są ważne?

Czym są spady? Spad to obszar, który znajduje się poza głównym obszarem projektu, rozciągającym się poza jego krawędzie. Najczęściej używa się spadu o szerokości 3-5 mm, choć wartość ta może się różnić w zależności od preferencji drukarni. Spady są potrzebne, aby zapewnić precyzyjne przycinanie projektu podczas procesu drukowania.

Dlaczego spady są ważne? Oto kilka kluczowych powodów:

  • Unikanie białych marginesów: Spad zapobiega powstawaniu białych marginesów wokół projektu. Podczas przycinania może dojść do nieznacznych przesunięć papieru, a spad zapewnia, że nie będzie widocznych przerw między projektem a krawędziami po przycięciu. Dzięki temu projekt wygląda estetycznie i profesjonalnie.
  • Zapewnienie dokładnego przycinania: Drukarki nie zawsze drukują idealnie na krawędziach papieru. Występujące niewielkie przesunięcia, znane jako "dryf", mogą spowodować niedokładne przycięcie projektu. Spad pozwala uwzględnić te niedokładności i zapewnia precyzyjne przycinanie, bez niechcianych zniekształceń.
  • Obróbka po druku: Spad ułatwia dalszą obróbkę projektu po druku. Drukarnia może potrzebować miejsca na znaki cięcia, numerację stron lub inne dodatkowe informacje, które są wymagane w procesie końcowej obróbki. Spad umożliwia dodanie tych elementów bez ingerencji w projekt główny.

Jak używać spadów? Przygotowując projekt graficzny, należy uwzględnić spady już na etapie projektowania. Oto kilka wskazówek:

  • Zwiększ obszar roboczy: Przy rozpoczynaniu projektu, zwiększ obszar roboczy o wartość spadu. Na przykład, jeśli spad wynosi 3 mm, dodaj 6 mm (3 mm z każdej strony) do szerokości i wysokości projektu.
  • Rozciągnij elementy do spadu: Upewnij się, że tła, obrazy i inne elementy, które mają wypełnić całą powierzchnię projektu, rozciągają się również do obszaru spadu. Zapobiegnie to pojawieniu się białych marginesów.
  • Skorzystaj z odpowiednich narzędzi: W większości programów do projektowania graficznego istnieją narzędzia ułatwiające dodawanie spadu. Skonsultuj się z dokumentacją programu lub wyszukaj instrukcje dotyczące dodawania spadów.

Spady są nieodłącznym elementem przygotowania projektu graficznego do druku. Uwzględniając je już na etapie projektowania, możesz uniknąć niechcianych białych marginesów i uzyskać precyzyjne przycinanie. Pamiętaj, że warto skonsultować się z drukarnią, aby uzyskać informacje o ich preferowanych wymiarach spadu. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu spadów Twoje projekty kalendarzy będą prezentować się profesjonalnie i zgodnie z oczekiwaniami.

Ładowanie