Branding firmy - praktyczne porady do zastosowania w Twojej organizacji


Branding firmy oznacza budowanie świadomości marki wśród konkretnej grupy docelowej. W praktyce obejmuje szeroki zakres działań, dzięki którym Twoje produkty czy usługi stają się rozpoznawalne, a firma budzi pozytywne skojarzenia. Jak budować świadomość marki w sposób skuteczny i korzystny dla organizacji? Co sprawi, że dotrzesz do swojej grupy docelowej, pozostawiając jednocześnie konkurencję daleko w tyle? Koniecznie sprawdź nasze porady, które pozwolą Ci podejść do brandingu w sposób kompleksowy.


Krok pierwszy – niematerialne wartości marki

Wartości, cele, misja firmy, kultura organizacyjna czy wizja rozwoju – to wszystko, wbrew pozorom, ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o branding firmy. Niematerialne aspekty działalności organizacji są swego rodzaju podstawą, na której buduje się świadomość marki. Dlatego to jeden z najważniejszych, początkowych kroków, który trzeba uwzględnić przy tworzeniu strategii promocji marki. Jak to najlepiej zrobić? Nawet jeśli początkowo wydaje Ci się, że Twojej firmy nie określają precyzyjne założenia niematerialne, spróbuj to zmienić. Zastanów się nad tym, jaka jest historia jej działalności, do czego dążysz, co jest szczególnie ważne z perspektywy codziennej pracy czy tworzonych produktów lub usług. Następnie spisz wszystkie rzeczy, które udało Ci się ustalić i pogrupuj je jako wartości, cele bądź wizję przyszłości firmy. Następnie możesz przejść do dalszych kroków, dzięki którym konsekwentnie będziesz budować pozytywny wizerunek firmy.

Krok drugi – badanie konkurencji i grupy docelowej

Każda organizacja ma swoje otoczenie. Z perspektywy brandingu, najważniejsze są jego dwie grupy: konkurenci i odbiorcy, dlatego warto je lepiej poznać. W przypadku konkurencji, zdobyte informacje na jej temat pozwolą przyjąć taką strategię, która pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych, podobnych firm. Dlatego poznaj ich ofertę, strategie promocji, a także wyodrębnij słabe i mocne strony. Z kolei określenie swojej grupy docelowej to najlepszy sposób, aby stworzyć jak najkorzystniejszą strategię promocyjną, która odpowiadać będzie na potrzeby Twoich potencjalnych klientów. Zacznij od określenia danych demograficznych, takich jak płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, zainteresowania czy sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki tym informacjom, skuteczniej będziesz stosować konkretne narzędzia marketingowe. Dotyczy zarówno obecnych klientów, jak też tych potencjalnych – w tym przypadku określ ich, zastanawiając się, do kogo tak naprawdę skierowana jest oferta Twojej firmy.

Krok trzeci – projekt i realizacja identyfikacji wizualnej

Nazwa, logo firmy, barwy czy fonty – wszystko to należy dobrze zaprojektować zgodnie z założeniami niematerialnymi, zrealizować, a następnie trzymać się bezwzględnie swojej identyfikacji wizualnej. Dlaczego to tak istotne? W przypadku budowania marki, identyfikacja wizualna będzie Ci służyć w przeróżnych sytuacjach. Musi być spójna - dzięki temu wysyłać czytelną wiadomość do grupy potencjalnych klientów. Gdy już posiadasz logotyp, bez problemu możesz rozpowszechniać go dalej przy okazji promocji marki. Identyfikacja wizualna jest też niezwykle ważna, gdy projektujesz oraz wybierasz materiały i gadżety reklamowe, takie jak chociażby trójdzielny kalendarz z logo firmy. Dzięki personalizacji takich przedmiotów, bez wątpienia Twoja marka zostanie lepiej zapamiętana, a przy tym wzbudzi pozytywne skojarzenia.

Krok czwarty – kompleksowa strategia promocyjna

Potrafisz określić wartości i cele swojej marki, znasz doskonale konkurencję i swoich klientów, przygotowałeś spójną identyfikację wizualną i posiadasz pomysłowe materiały oraz gadżety reklamowe – teraz czas na promocję marki! Konkretna strategia promocyjna firmy zależy w dużej mierze od branży, określonych celów czy zasobów finansowych, które można na nią przeznaczyć. Ważne jest jednak, aby wszelkie działania promocyjne były dobrze przemyślane, a także mogły się one wzajemnie uzupełniać. W ten sposób z pewnością skutecznie dotrzesz do swoich odbiorców, budując przy tym wizerunek silnej i wiarygodnej marki.

Ładowanie